Protetyka to dziedzina stomatologii, która zajmuje się odtwarzaniem ubytków i zniszczonych zębów, ustawieniem lub zmianą ich kształtu. W ramach uzupełnień można wykonać wypełnienia, licówki lub korony nazębne. W naszej klinice stomatologicznej pomożemy wybrać odpowiednio dobrane rozwiązanie, dopasowane do Pańskich potrzeb. Poniżej odpowiadamy na kilka często zadawanych nam pytań z zakresu protetyki.

Wypełniania inlay/onlay – co to jest i kiedy się je stosuje? Wykorzystywane są w przypadku dużych ubytków w tylnych zębach. Są alternatywnym rozwiązaniem dla wypełnień wykonywanych metodą tradycyjną i nadają estetycznego wyglądu. Żeby je wykonać, dentysta musi pobrać wycisk. Na jego podstawie w pracowni protetycznej zostaje opracowane wypełnienie. Wypełnienia inlay i onlay są wykonywane z trwałych materiałów, takich jak porcelana, stopów złota, materiałów kompozytowych lub z kompozycji złożonych np. ze złota lub ceramiki. Dzięki zastosowaniu tego typu materiałów wypełnienia są bardzo trwałe (żywotność ocenia się na około 10 lat), wyjątkowo odporne na ścieranie i estetyczne. Ponadto potrafią wzmocnić ząb nawet o 75% i zapewnić mu naturalny wygląd.

Czym są licówki? To jedno z mniej inwazyjnych rozwiązań, które może poprawić stan uzębienia – w szczególności jego wygląd zewnętrzny. Pomagają osobom niezadowolonym z wyglądu swoich zębów, kiedy inne metody zawodzą. Wyróżnia się dwa rodzaje licówek: kompozytowe i pełnoceramiczne. Wykonuje się je nanosząc na przednią powierzchnię zębów cienką warstwę materiału . Licówki pełnoceramiczne to wspaniała metoda, żeby przywrócić piękny, naturalny i estetyczny wygląd zębom.

W jakich sytuacjach warto wykonać licówki? Wskazówką, jaką kierują się dentyści przy wyborze tego rozwiązania, z reguły są przestrzenie między zębami, uszkodzenia mechaniczne lub trwałe przebarwienia. Ten ostatni czynnik może wystąpić na zębach w wyniku przyjmowanych leków, nadmiaru fluoru lub jako efekt uboczny leczenia kanałowego. Licówki stosuje się wtedy, kiedy próby wybielenia zębów nie przynoszą oczekiwanych efektów i nie ma już innej możliwości by je wybielić. To rozwiązanie ukryje każdy taki defekt.

Jak wygląda wykonywanie licówek pełnoceramicznych? Licówki pełnoceramiczne mogą zostać wykonane przez stomatologa podczas trzech wizyt w gabinecie. Pierwsza wizyta poświęcona jest konsultacji z pacjentem , wizualizacji przyszłej pracy-DSD oraz wyjaśnieniu mu całego przebiegu leczenia. W trakcie drugiej i trzeciej wizyty licówki zostaną wykonane, a następnie zacementowane na zewnętrznej stronie zęba. O czym warto pamiętać przed wykonaniem zabiegu? Ważne aby wcześniej wyleczyć zęby z próchnicy, usunąć z nich kamień oraz poddać wybieleniu – umożliwi to dobranie jaśniejszego koloru licówek.

Korony – komu się je wykonuje?

Korony są wykonywane jeśli zęby uległy mocnemu zniszczeniu lub złamaniu. Zalecane są również jako wypełnienie do bardzo dużych ubytków (którym grozi utrata wypełnienia wykonanego inną metodą) oraz do zębów filarowych mostu protetycznego. Wykonanie koron poprzedza przeprowadzenie pełnej diagnostyki uzębienia oraz przygotowanie konkretnego planu leczenia. Zakwalifikowanie zębów do wykonania korony protetycznej może zostać przeprowadzone już na pierwszej wizycie u stomatologa.

Implanty

Gdy brakuje Ci jednego lub kilku zębów. Albo cierpisz na całkowite bezzębie. Właśnie w tych przypadkach najlepszym rozwiązaniem może okazać się leczenie implantologiczne