W nowoczesnych gabinet stomatologicznych stomatologicznych coraz powszechniej stosuje się lasery biostymulacyjne. Czym one są i w czym mogą pomóc? Biostymulacja za pomocą lasera jest stosowana jako wspomaganie tradycyjnego leczenia. Jej działanie przyspiesza regenerację tkanek, czego efektem jest ustąpienie objawów bólowych oraz zapalnych (np. likwiduje obrzęki po zabiegu). Może pomóc również osobom dotkniętym alergią lub zmagającym się z obniżoną odpornością. Dzięki temu mają one możliwość odstawienia antybiotyków lub środków znieczulających.

Jak działają lasery biostymulacyjne? Światło lasera przenika skórę na głębokość do 1 cm. Następuje biostymulacja komórek organizmu, co usprawnia ich metabolizm. Ten proces jest w stanie odblokować niektóre procesy biochemiczne zachodzące w tkankach jamy ustnej. W biostymulacji używa się promienia lasera helowo-neonowego o niskiej mocy, a także promieni półprzewodnikowych o średniej mocy. Taka dawka jest całkowicie bezpieczna dla ludzkiego organizmu oraz nie wywołuje skutków ubocznych. Podczas wykonywania zabiegu w naszej placówce zabezpieczamy oczy przed promieniowaniem, za pomocą specjalnych okularów zakładanych w trakcie zabiegu.

Laseroterapia znajduje szereg zastosowań w leczeniu najróżniejszych dolegliwości. Metoda ta z powodzeniem używana jest przy likwidowaniu bolesnych aft w jamie ustnej, podczas wspierania leczenia schorzeń dziąseł i przyzębia, a także wspomaga gojenie odleżyn protetycznych. Wykazuje również korzystne działanie u osób zarażonych są wirusem opryszczki, znacznie wydłużając okres remisji. Naświetlanie można przeprowadzać zaraz po usunięciu zęba (ale przed wytworzeniem skrzepu), w celu zmniejszenia bólu dziąsła oraz zapobiegając występowaniu obrzęków. Wykonanie zabiegu laserem może również pomóc osobom cierpiącym podczas wyrzynania się zębów mądrości. Nie tylko pobudza ząb do przebicia się na powierzchnię – potrafi ponadto zlikwidować ból oraz szczękościsk.

O czym warto pamiętać decydując się na stosowanie laserów biostymulacyjnych? Przed rozpoczęciem stosowania należy przeprowadzić odpowiednią diagnostykę w celu wykluczenia ewentualnych przeciwskazań. Pomoże to uniknąć zbędnej aplikacji promienia, która mogłaby nie przynieść oczekiwanych skutków. Warto pamiętać, że niewłaściwy lub niepotrzebny wykonany zabieg laserem może uruchomić niekontrolowane procesy w komórkach (namnażanie się komórek nowotworowych). Szczególną ostrożność należy zachować podczas przeprowadzania naświetlania u dzieci – może wywołać przedwczesny wzrost zębów stałych. Jeśli chodzi o kobiety w ciąży, to nie zaleca się stosować laserów biostymulacyjnych, ze względu na brak potwierdzonych badań określających wpływ promieni elektromagnetycznych na płód. Posiadanie cukrzycy lub niedawno przebyty zawał serca

Implanty

Gdy brakuje Ci jednego lub kilku zębów. Albo cierpisz na całkowite bezzębie. Właśnie w tych przypadkach najlepszym rozwiązaniem może okazać się leczenie implantologiczne