Niektórzy zastanawiają się: co jest podstawą do posiadania zdrowych, białych zębów i w efekcie pięknego wyglądu? Odpowiedź jest bardzo prosta – najważniejsza jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Jeśli zaniedba się ten element to łatwo utraci się piękny wygląd zębów.

Płytka bakteryjna to czynnik, na którego działanie codziennie wystawiona jest powierzchnia zęba. To powłoka, która stale się na nich osadza. Nieustannie gromadzi się ona w różnych miejscach, głównie na powierzchniach stycznych, w miejscach retencyjnych oraz na powierzchniach o niskiej zdolności samooczyszczania (dotyczy to głównie okolic przyszyjkowych i kieszonek dziąsłowych). Płytka jest widoczna gołym okiem jako biało-żółty osad przylegający do zębów. Może nieść ona ze sobą niebezpieczeństwo – zaatakowane i nieleczone dziąsła mogą doprowadzić nawet do utraty zębów.

Nieusunięta płytka nazębna przekształca się w kamień nazębny. Proces mineralizacji rozpoczyna się po około 2-3 dniach od momentu osadzenia się płytki nazębnej i trwa do około dwóch tygodni. Wyróżnia się kamień naddziąsłowy oraz poddziąsłowy. Pierwszy jest widoczny i łatwo można go usunąć. Trudniejszy do usunięcia jest kamień poddziąsłowy, który często pozostaje niewidoczny, tworzy przylegającą, twardą skorupę o ciemnobrązowym kolorze. Jest groźny nie tylko przez nieestetyczny wygląd, ale z powodu żyjących w nim bakterii, które są odpowiedzialne za stany zapalne przyzębia, powiększenie patologicznych kieszonek dziąsłowych oraz może przyczynić się do recesji, owrzodzenia i martwicy dziąseł.

Zaleca się, żeby regularnie pozbywać się powstałego kamienia nazębnego. W tym celu należy poddać się zabiegowi skalingu w gabinecie dentystycznym co najmniej co 6 miesięcy. Możemy wtedy mieć pewność, że zęby są dokładnie oczyszczone. Zabieg może odbywać się przy użyciu jednej z dwóch metod: ręcznie przy użyciu kiret lub przy zastosowaniu skalerów ultradźwiękowych. Podczas wykonywania skalingu nie jest potrzebne znieczulenie, a cały zabieg trwa około 1 godziny. Oddzielnie czyści się każdy ząb, dokładnie oczyszcza się całą jego powierzchnię szczególnie powierzchnie styczne oraz miejsca między zębami. Na koniec zęby zostają wypolerowane, żeby wygładzić ich powierzchnię oraz zabezpieczone preparatem fluorowym.

Regularne stosowanie odpowiednich metod higieny jamy ustnej pozwoli zabezpieczyć się przed powstawaniem kamienia nazębnego. Pamiętanie o regularnym szczotkowaniu zębów oraz oczyszczanie za pomocą nici dentystycznych to najprostszy sposób, żeby uniknąć poważnych problemów. Dodatkowo warto dbać o wykonywanie badań kontrolnych, przeprowadzać zabiegi fluoryzacji, lakierowania oraz impregnacji zębów mlecznych.

Implanty

Gdy brakuje Ci jednego lub kilku zębów. Albo cierpisz na całkowite bezzębie. Właśnie w tych przypadkach najlepszym rozwiązaniem może okazać się leczenie implantologiczne